Bild

Kalender

I kalendern kan hittar ni information om texter som SPT kommer att skriva. Under utsändningsdatumet hittar ni kort information om textens innehåll, planerade längd och bildmaterial. Informationen är densamma som i SPT:s veckolöften, som skickas ut per mejl till redaktionerna.

juliaugusti 2018september
tiontofr
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

 

Kontaktuppgifter

Nyhetsbyrån SPT
redaktion@sptnyheter.fi

Chefredaktör Anna Back
0500 549680, anna.back@sptnyheter.fi

Henri Forss / kriminalbevakning och politik
0400 721311, henri.forss@sptnyheter.fi

Ari Sundberg / politik
040 7122311, ari.sundberg@sptnyheter.fi

Mikael Piippo / vetenskap, utbildning och Åboland
0400 384311, mikael.piippo@sptnyheter.fi

Linnea de la Chapelle / video
040 5154211
, linnea.delachapelle@sptnyheter.fi

Sebastian Backman / sport
040 1544211, sebastian.backman@sptnyheter.fi

Mikael Sjövall / Svenskfinland och Baltikum
040 1242261, mikael.sjovall@sptnyheter.fi

Erik Sandström / ekonomi och EU
040 5145011, erik.sandstrom@sptnyheter.fi

Språkstöd

Minna Levälahti
minna.levalahti@yle.fi

Charlotta Svenskberg
charlotta.svenskberg@ksfmedia.fi

Postadresser:

SPT (HBL), PB 217, 00101 H:fors (Mannerheimv. 18)

SPT (Vbl), PB 167, 65101 Vasa (Sandög. 20)